Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 05 marca 2013, 13:13:36
Autor: admin
Home » Menu Główne » Rekreacja » Jazda konna » Klub Turystyki Konnej "Tabun"

Klub Turystyki Konnej "Tabun"

Obecnie w stajni Klub Turystyki Konnej "Tabun" znajduje się około 20 koni wierzchowych.
Klub dysponuje krytą halą dla potrzeb zajęć z hipoterapii oraz rehabilitacji. W stajni oprócz przestronnych boksów dla koni, znajduje się również komfortowe zaplecze, a w nim m.in.: świetlica, szatnia, siodlarnia, dyżurka oraz węzeł sanitarny. 

Ośrodek organizuje:

Jazdę konną w klubie 

Dział jeździecki zajmuje się szkoleniem jeździeckim, w skład którego wchodzą:

  • kursy jazdy konnej
  • doskonalenie nabytych umiejętności
  • przygotowanie uczestników do zawodów rekreacyjnych w skokach, ujeżdżeniu oraz rajdów
  • poszerzenie wiedzy hipologicznej 

Ucząc jeździć nie zapominamy o tym, że równie ważną rolę odgrywa tutaj aspekt wychowawczy młodzieży:

  • wychowanie przez pracę(dyżury stajenne lub nocne, pomoc w organizacji imprez - dające możliwości uzyskania zniżki)
  • wpajanie szacunku i dbałości o konia, troski o jego zdrowie, kondycję, stan psychiczny, odpowiedzialności za siebie i konia
  • nauka efektywnego aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu
  • nauka zasad zachowania się w grupie, przestrzegania reguł dobrego zachowania i kultury osobistej, nawiązywanie wzajemnych kontaktów i przyjaźni
  • poszerzanie wiedzy i zainteresowań.

 Po ukończeniu podstawowego kursu jazdy konnej można uczestniczyć w jazdach dla zaawansowanych. Jazdy odbywają się codziennie przez cały rok. Klub dysponuje ujeżdżalnią na której pod bacznym okiem instruktora kształcone są umiejętności jeźdźców. Zajęcia z grupami zaawansowanymi mają na celu umocnienie i uelastycznienie dosiadu. Uczestnicy jazd uczą się pokonywania przeszkód i cavaletti, a także doskonalą czynności obsługi stajennej, uczą się wykonywania prostych zabiegów weterynaryjnych. Najlepsi jeźdźcy są przygotowywani do towarzyskich zawodów jeździeckich w skokach, ujeżdżeniu oraz rajdów na orientację.

 Jazdy terenowe odbywają się po pobliskich lasach i polach.Dla początkujących i mniej zaawansowanych jeźdźców - jazdy spacerowe oraz dla tych, którzy posiadają zaawansowane zdolności - cross. 

Cennik: 

 
jazda pojedyncza
harmonogram
jazda normalna(60min)
30,00 zł
20,00 zł
Przejażdżki wozem
(od poniedziałku do piątku)
5 zł od osoby
 
 
Jazdy odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 16, 17 i 18, w soboty o 9:30, 11, 15:30 i 17 oraz niedziele o 10, 11, 12


 
Letnie obozy konne

Co roku klub organizuje obozy letnie pod namiotami, czyli w warunkach traperskich (choć jest już kilka udogodnień nawiązujących do cywilizacyjnych nawyków). Miejsce obozu to atrakcyjne turystycznie okolice, od wielu lat są to Kurozwęki - malowniczo położona miejscowość w województwie świętokrzyskim. W obozach mogą brać udział jeźdźcy  początkujący i zaawansowani. Założeniem obozu jest doskonalenie umiejętności jeździeckich i poszerzanie wiedzy hippologicznej uczestników, którzy zaangażowani są w codzienną obsługę koni. Zajęcia odbywają się w grupach o różnym stopniu zaawansowania i prowadzone są przez instruktorów TKKF o specjalności jeździeckiej. 
Trzeba jednak pamiętać, że pełna nazwa obozów to obóz jeździecko-rowerowy, dlatego rower i umiejętność przemieszczania się na nim stał się podstawą uczestnictwa. Codziennie organizowane są wypady rowerowe, a ich długość oraz natężenie wysiłku jest dostosowywane do możliwości i poziomu grupy. Oprócz jazdy konnej i wycieczek rowerowych, program obozu przewiduje liczne wycieczki krajoznawcze, zajęcia sportowe - siatkówka, piłka nożna, unihokej, badminton, gry terenowe, gry nocne oraz wyprawy nad rzekę lub zalew posiadający plażę strzeżoną. Wszystkie zajęcia odbywają się pod opieką kwalifikowanych wychowawców.

Hippoterapia

Działalność hippoterapeutyczna podjęta została w 1988 roku w porozumieniu z Zespołem Uzdrowisk Krakowskich i Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Ośrodek położony jest na obrzeżach Krakowa, w sąsiedztwie dużych obszarów zieleni, co umożliwia prowadzenie atrakcyjnych zajęć w plenerze. Dysponujemy halą, z której korzystamy w czasie niepogody oraz salką rehabilitacyjną gdzie prowadzone są bezpośrednio po jeździe na koniu ćwiczenia usprawniające. Zajęcia prowadzi dla wszystkich grup wiekowych. Zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów hipoterapii i rehabilitacji co zapewnia fachowość i bezpieczeństwo prowadzonych zajęć. Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności fizycznej przy pomocy konia i jazdy konnej. Jest metodą opartą na bazie neurofizjologii i oddziałuje leczniczo na pacjenta w aspekcie fizycznym i psychicznym. Specyficzny ruch grzbietu konia wpływa stymulująco i usprawniająco na układ mięśniowy i nerwowy jeźdźca. Efektem terapii jest:

  • normalizacja napięcia mięśniowego,
  • wzmocnienie mięśni tułowia,
  • poprawa kontroli głowy i tułowia,
  • kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych,
  • poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • ćwiczenia orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji w przestrzeni,
  • trening zmysłu równowagi.

Fenomenem tej terapii jest jednoczesne oddziaływanie na ciało, umysł i ducha. Kontakt z koniem daje szereg wrażeń, które mają pozytywny wpływ na kształtowanie się osobowości. Hipoterapia pełni rolę uzupełniającą w tradycyjnych metodach fizjoterapii.

Zajęcia mogą odbywać się cały rok bez względu na pogodę gdyż klub dysponuje krytą ujeżdżalnią, a także małą salą gimnastyczną gdzie mogą mieć miejsce inne, uzupełniające formy terapii ruchowej. W sierpniu organizowane są obozy hippoterapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych w Chochołowie.

 Cennik zajęć: 

hippoterapia
1/2 godziny 

10 jazd

150,00 zł

rehabilitacja na salce
45 minut

10 zajęć

150,00 zł

 Rajdy

Niegdyś konie służyły człowiekowi jako środek lokomocji i transportu. W tamtych czasach pokonywano na nich lub dzięki nim, wielkie odległości. Powoli jednak zaczęły je wypierać konie mechaniczne. Zmartwione tym faktem, bezrobotne konie zaczęły sobie szukać innego miejsca. Odnalazły się w zawodach sportowych. Początkowo były to głównie wyścigi, potem skoki, konkurs WKKW(obejmuje skoki, ujeżdżenie i cross) i ujeżdżenie. W końcu ktoś wpadł na pomysł organizowania rajdów długodystansowych. Oczywiście już wcześniej zaistniała turystyka konna, ale rajdy w formie sportowej biorą swój początek, dopiero w latach pięćdziesiątych naszego wieku. Niestety początki tej dyscypliny były dla koni dość okrutne. Pokonywano na nich wielkie odległości w zawrotnym tempie. Często dochodziło do poważnych kontuzji, a nawet zajechania konia. Obecnie bardzo silny nacisk kładzie się na zdrowie konia. W trakcie rajdów przeprowadzane są kontrole weterynaryjne. Na najmniejszy znak wskazujący na przemęczenie konia, wycofuje się go z dalszych zawodów.

Rajdy organizowane w klubie, są zarówno w formie zawodów (głównie są to rajdy na orientację), jak i rajdów turystyczno-krajoznawczych. Te drugie przebiegają atrakcyjnymi trasami w okolicach Krakowa. Są to najczęściej krótkie (jedno lub dwudniowe) rajdy.

Rajd konny stanowiący typowy dla Klubu Turystyki Konnej - obóz wędrowny przeznaczony jest dla najbardziej zaawansowanych jeźdźców. Trasa prowadzi z Krakowa do miejsca, w którym jest organizowany klubowy obóz letni, a potem oczywiście trasa powrotna. Rajdy takie trwają dłużej, czyli od 4 do 5 dni. W czasie takie rajdu ludzie i konie pokonują około 50 kilometrów dziennie. Trasa wytyczana jest na bieżąco na podstawie map topograficznych i wywiadu okolicy. Najczęściej prowadzi polnymi i leśnymi drogami. Są tacy, którzy twierdzą, że takie właśnie rajdy są kwintesencją jazdy konnej.

Zawody w KTK Tabun 

Jesienią i na wiosnę organizowane są zawody o różnym stopniu trudnoci. Obejmują praktycznie wszystkie dyscypliny jeździeckie tj.: cross, skoki, ujeżdżenie, rajdy na orientację. Zawody takie są wielką atrakcją nie tylko dla startujących jeźdźców, ale także dla licznie zgromadzonej na trybunach publiczności. Zawody wewnątrzklubowe mają też na celu wyłonienie najlepszych jeźdźców reprezentujących ośrodek na konkursach, gdzie rywalizują inne krakowskie kluby rekreacyjne.
      W okolicach 3 listopada , kiedy to przypada dzień w. Huberta, patrona myliwych organizowany jest tradycyjnie bieg myliwski zwany Hubertusem lub pogonią za lisem, zakończony wspólnym ogniskiem i konsumpcją bigosu.Impreza ta kończy teoretycznie sezon jeździecki, choć oczywiście jazdy trwają przez cały rok.

Informacje pochodzą ze strony www.tabun.com.pl

Położenie:

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Adres: Kraków, Olszanica ul. Ireny Kosmowskiej 1

Telefon: +48 12 623 82 37, 623 80 62

www: www.tabun.com.pl

E-mail: klub@tabun.com.pl biuro@tabun.com.pl

 

 Zobacz jeszcze na: