Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 25 kwietnia 2013, 13:48:29
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Klasztor Franciszkanów - reformatów w Kętach

Klasztor Franciszkanów - reformatów w Kętach

Historia

Klasztor Ojców Franciszkanów - reformatów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej Żydowski. Celem przedsięwzięcia była w dużej mierze walka z popularnym w okolicy kalwinizmem. Kościół został konsekrowany w 1714 roku. Zarówno klasztor jak i kościół są wybudowane w stylu zbliżonym do baroku. Przed kościołem znajduje się plac na którym usytuowano stacje drogi krzyżowej. Od wschodniej strony prezbiterium wybudowano kaplicę św. Dydaka, która korytarzem łączy się z kaplicą Przemienienia Pańskiego. Kaplica św. Dydaka została dobudowana w 1901 roku. Wewnątrz niej znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu zupełnego, zwanego popularnie odpustem porcjunkuli. Kaplica ta jest miejscem szczególnym, gdyż co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.

Wnętrze

Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta z I połowy XV wieku. Rzeźba jest polichromowana, częściowo zniszczona. Innym unikatem jest płaskorzeźba z ukrzyżowaniem. Datuje się ją na I połowę XVII wieku. Płaskorzeźba jest wykonana z alabastru, a oprawiona w profilowaną, drewnianą ramę. Przy kolumnie barokowej usytuowana jest rzeźba Chrystusa z końca XVIII wieku. Ołtarz główny kościoła znajduje się pośrodku prezbiterium i dzieli go na dwie części. W centralnym jego miejscu znajdują się rzeźby, przedstawiające ukrzyżowanie. Natomiast z tyłu ołtarza znajduje się chór zakonny - kaplica, wyposażona w stalle. W miejscu tym na modlitwie zbierają się zakonnicy. Ważnym zabytkiem klasztoru są również organy, zakupione w 1891 roku.

Ogród

Przy klasztorze znajduje się ogród. Został on podzielony na 3 części: pierwsza została zaadoptowana na parking samochodowy, w drugiej części znajduje się sad owocowy, natomiast w części przylegającej do placu kościelnego powstał ogród różańcowy: z 20 kapliczkami w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe. W ogrodzie ustawiono też 6 rzeźb, wykonanych z drewna przedstawiające postacie świętych.


Wnętrze kościoła


Ciekawostki

- Na południowej ścianie klasztoru umieszczono  zegar słoneczny z łacińskim napisem, a który po polsku brzmi: Ciągle ucieka godzina, czas ginie, ileż go umknęło, zaoszczędzony niech będzie twój czas.

- Co roku, 2 sierpnia odbywa się najważniejsze wydarzenie w roku, święto Porcjunkuli. Wtedy to też wierni mogą uzyskać tzw. odpust zupełny.

Msze Święte w Niedzielę

6.00, 7.00, 8.30, 10.00 (Suma), 12.00 i 18.00.

Witrualny Spacer

Źródła:

- Wikipedia

http://ofm.krakow.pl/cms/index.php?page=kety

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: ul. Klasztorna 1 32-650 Kęty

Telefon: 33 845-31-60

www: http://www.franciszkanie-kety.yoyo.pl/main_his.html

E-mail: kety@ofm.krakow.pl

 

 Zobacz jeszcze na: