Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 03 września 2013, 13:16:40
Autor: admin

Kicarz

Kicarz to szczyt Beskidu Sądeckiego górujący nad Piwniczną. Rozciąga się z niego piękna panorama zarówno zdroju w Piwnicznej, jak i przełomu Popradu. Kicarz to również kontrowersyjna góra. Wszystko za sprawą wieloletniej batalii ekologów z planami budowy na zboczach góry stoku narciarskiego.

Geografia

Kicarz to szczyt w Beskidzie Sądeckim, w południowo-zachodniej części Pasma Jaworzyny, po wschodniej stronie doliny Popradu. Ma 703 m n.p.m. To tu Poprad rozdzielił Pasmo Jaworzyny od Pasma Radziejowej. Opływając stoki Kicarza Poprad tworzy tutaj swój największy przełom. Kicarz wznosi się nad miejscowościami Piwniczna-Zdrój i Łomnica-Zdrój. Od wschodniej strony stoki Kicarza opadają do doliny potoku Łomniczanka, od zachodniej i południowej do Popradu. Wierzchołek i stoki są zalesione, ale od południowo-wschodniej strony wysoko wcinają się w jego stoki otwarte tereny przysiółka Karpaty. Na szczycie znajduje się wieża przekaźnikowa.

Kicarz znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000.


Widok z Kicarza na Piwniczną, fot. Karina Twarowska


Ciekawostki

- Władze Piwnicznej-Zdroju od lat planują budowę kompleksu narciarskiego (4 wyciągi) na stokach Kicarza. Przeciw protestują ekolodzy, którzy twierdzą, że inwestycje zagrożą przyrodzie: skazi źródła wody mineralnej oraz uaktywni osuwisko na zboczu góry. Od kilku lat trwa sądowa batalia między oboma stronami konfliktu.


Na stokach Kicarza, fot. Karina Twarowska


Szlaki

szlak turystyczny niebieski Piwniczna – Bucznik – Łomnica-Zdrój – Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – Łabowiec – Łabowa

szlak turystyczny czerwony Piwniczna - stok Kicarza - Zagrody

szlak turystyczny niebieski Piwniczna - Kicarza

szlak turystyczny zielony Łomnica-Zdrój - Kicarz - Łomnica-Zdrój

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: