Najnowsze tematy:
Data:
Cze 07 10:00AM - Cze 21 10:00PM
Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom jest największym wydarzeniem, prezentującym w Krakowie sztukę w przestrzeni publicznej, ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy - projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi.
W związku z Festiwalem Grolsch Artboom w przestrzeni Krakowa pojawiły się prace m.in. Jenny Holzer, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Pipilotti Rist, Romana Signera, Joanny Rajkowskiej, Roberta Kuśmirowskiego czy BLU.
![]() |
|
![]() |
Elementami tworzącymi spójny merytorycznie program Festiwalu są prace "site-specific", realizowane przez zaproszonych artystów, kuratorów, aktywistów pozostające w ścisłym związku ze specyfiką różnych przestrzeni miasta Krakowa oraz program działań, performanców, spotkań, dyskusji dotyczący sztuki w przestrzeni publicznej i jej społecznego wymiaru.
Festiwal wśród swoich założeń ma działania społeczne i wspólnotowe, inspirowane przez artystów, jak również współpracę z osobami zainteresowanymi poprawą jakości przestrzeni miasta, dyskusje i spotkania pozwalające na wypracowanie kompleksowej koncepcji działań przy kolejnych edycjach.
Konferencje oraz debaty o charakterze edukacyjnym, mają za zadanie uwrażliwiać na problematykę związaną z przestrzenią miejską, aktywizować środowisko osób zainteresowanych.
Dzięki idei konkursu Fresh Zone, w programie festiwalu pojawiają się również realizacje najlepiej rokujących studentów szkół artystycznych z całej Polski. Spotkania z artystami i aktywistami mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży najważniejszych aspektów współczesnej sztuki i jej roli w przestrzeni publicznej.
Realizacje powstające podczas trwania Festiwalu, zarówno, rzeźby, obiekty, instalacje, murale jak i działania o charakterze efemerycznym, hepeningowym, pomagają w kompleksowej realizacji celów Festiwalu. Idea Miastoporojektora, cyklicznych spotkań z mieszkańcami, architektami, studentami, osobami zainteresowanymi życiem miasta pozwalają stworzyć obraz koniecznych zmian w mieście, zlokalizować obszary zaniedbane, aktywizować mieszkańców. Wyniki tych debat i dyskusji mogą być później użyte do realizacji wybranych postulatów, przy planowaniu urbanistycznym, reformach komunikacyjnych w mieście, egzystować poza samym Festiwalem Grolsch Artboom.
Koncepcja Festiwalu i jego odrębność w stosunku do innych wydarzeń opiera się na pokazaniu najlepszych praktyk sztuki publicznej. Osoby zaangażowane w programowanie festiwalu to kuratorzy z całej Polski, z dużym doświadczeniem, jeżeli chodzi o zagadnienie public art.
Zabiegając o partycypację społeczną w wydarzeniu i poszerzanie grona odbiorców sztuki, staramy się konstruować spójny program złożony z wypowiedzi najbardziej autentycznych. Interesuje nas uzasadniona obecność sztuki w przestrzeni publicznej, współegzystowanie, gotowość do włączania sztuki współczesnej do dyskursu społecznego na równych prawach. Poprzez działania polegające na różnego rodzaju interwencjach, chcemy podkreślać wspólnotową rolę sztuki, możliwość identyfikacji mieszkańców z miejscem poprzez sztukę.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj>>>
źródło: http://www.artboomfestival.pl