Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 15 lipca 2013, 9:29:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Jezioro Klimkówka

Jezioro Klimkówka

Jezioro Klimkówka to jeden z bardziej malowniczych, a przy tym mało znanych sztucznych zbiorników w Karpatach. Jezioro spełnia przede wszystkim funkcje retencyjne i energetyczne, ale jest też doceniane przez turystów. Nad brzegiem jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego i pola namiotowe, a jezioro jest cenione m.in. przez wędkarzy i windsurferów.

Fakty dotyczące zbiornika

Zbiornik ma około 300-400 metrów szerokości, około 310 ha powierzchni, 2,5-4,5 km długości oraz do do 25 metrów głębokości. Wysokość zapory wynosi 34 metrów, ajej rozpiętość 210 metrów. Przy zaporze mieści się mała elektrownia szczytowa o mocy 1,1 MW.


Jezioro Klimkówka i Uście Gorlickie, fot. Bartosz Twarowski


 Historia

Budowę zapory rozpoczęła się w latach 70. Zapora przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m.) i Ubocz (623 m n.p.m.), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Wody spiętrzonego jeziora zalały całość dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko nad taflą wody.

Linia brzegowa

Linia brzegowa zalewu jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się wiele małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome i zalesione, a południowo-zachodnie - niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Ciekawostki

- Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do kręcenia scen ukraińskiego Dniepru. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody, gdy teren nie był jeszcze zabudowany.

- Jezioro jest strefą ciszy, co oznacza, że nie moża po nim pływać na łodziach silnikowych.

- Jezioro jest również zarybiane i popularne wśród wędkarzy.

Źródła:

- Wikipedia

http://www.windsurfing.pl/post/364,jezioro-klimkowka

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: