Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 03 grudnia 2012, 3:11:11
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Powstanie małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I WŚ

Powstanie małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I WŚ

Powiat Gorlicki pozyskał wsparcie z  z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, co umożliwi realizację I etapu małopolskiego odcinka Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Przypomnijmy przed ponad 3 laty (24 września 2009 r.) marszałkowie 8 województw (lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko–mazurskiego) podpisali list intencyjny o utworzeniu ogólnopolskiego Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Szlak ma na celu wykreowanie i promocję nowej oferty turystycznej, przy zachowaniu miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny na ziemiach polskich.
 
W Małopolsce Szlak obejmie 8 powiatów i będzie miał 455 km trasę samochodową przebiegają przez 37 miejscowości związanych z walkami I wojny światowej. Zlokalizowanych na niej będzie 53 wyselekcjonowanych obiektów i miejsc. Trasa będzie dzielić się na trzy pętle tematyczne związane z najważniejszymi epizodami Szlaku Wschodniego I WŚ, pod względem historycznym, patriotycznym i militarnym. Każda z nich związana jest z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne i ich skutki.

Pierwsza to „Bitwa Gorlicka” z tej okazji m.in. powstanie ścieżka edukacyjno-rekreacyjno-sportowa u podnóża Kasztelu w Szymbarku, zostanie zakupione wyposażenie do kina plenerowego i ekspozycji militarnej sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena, odbudowana zostanie gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej – Pustkach, wyremontowany będzie cmentarz Konieczna Beskidek, odpowiednio zaaranżowany i wyposażony zostanie pawilon historyczno-informacyjny w Gorlicach, zagospodarowane będzie otoczenie kościoła pw. świętych Filipa i Jakuba w Sękowej oraz powstaną szlaki i ścieżki pieszo-rowerowe wraz z miejscami odpoczynku, oznakowaniami turystycznymi i historycznymi.

Pętla druga to „Cmentarze wojenne powiatu tarnowskiego”. W ramach prac zostanie oznakowane cmentarze przy pomocy 86 wielojęzycznych tablic informacyjnych.

Pętla trzecia to „Bitwa pod Krzywopłotami”. Prace zakładają wykonanie 2 zadaszonych miejsc odpoczynku dla turystów wraz elementami małej architektury i oznakowaniem turystycznym w miejscowościach: Bydlin, Krzywopłoty, Kolbark oraz oznakowanie w miejscowościach Ryczówek, Rodaki i Chechło w gminie Klucze.

Ponadto w projekcie zaplanowano takie działania jak: wykonanie strony internetowej szlaku, mapy oraz przewodnika po szlaku, przewoźnej wystawy o historii frontu wschodniego w postaci 20 – 30 plansz ekspozycyjnych z pokazem multimedialnym oraz oznakowania drogowego i turystycznego wraz z projektem organizacji ruchu do 55 miejsc. Dopełnieniem oferty szlaku I WŚ będą działania rekonstrukcyjne o charakterze eventowym, realizowane w okresie obchodów 100 rocznicy I WŚ (2 maja 2015 r.) oraz w normalnym cyklu turystycznym.


Wartość projektu przekracza 6,6 mln zł, zaś wysokość dotacji stanowi 5 mln zł (75% kosztów kwalifikowanych).

Beneficjentem, a zarazem podmiotem wiodącym przedsięwzięcia, jest Powiat Gorlicki.
Umowę na dofinansowanie ze środków MRPO historycznego projektu „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” podpisali: marszałek Marek Sowa, Członek Zarządu Stanisław Sorys, starosta Mirosław Wędrychowicz, wicestarosta Karol Górski i skarbnik powiatu Krystyna Lewek.


Dofinansowanie projektu Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej 3. Turystyka i przemysł kulturowy  Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Działania 3.1. Rozwój infrastruktury turystycznej, Schematu C: Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


źródło: www.malopolskie.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: