Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 04 lipca 2013, 10:58:06
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to najważniejszy szczyt górujący na Krynicą, zimą duży ośrodek narciarski, latem cel i początek dla pieszych wycieczek. Na rozwinięty turystycznie szczyt prowadzi jedyna w Małopolsce kolej gondolowa. 

Geografia

Jaworzyna Krynicka ma 1114 m n.p.m. i to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego. To własnie od Jaworzyny Krynickiej pasmo to wzięło swoja nazwę. W północno-zachodnim kierunku grań Jaworzyny jest niemal płaska, natomiast w kierunku Krynicy jest bardzo stromo. To właśnie dlatego powstały tu liczne trasy narciarskie.


Panorama ze szczytu, fot. Bartosz Twarowski


Na szczycie

Jaworzyna Krynicka należy do grona najbardziej zagospodarowanych małopolskich gór. Na jej wierzchołek kursuje jedyna w Małopolsce kolej gondolowa. Wokół znajduje się duża stacja narciarska, na którą składa się 8 tras narciarskich i 7 wyciągów orczykowych. W sumie jest tu 14 km tras.  Na szczycie znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, restauracja i liczne bufety. Z kolei, na północnym stoku położone jest Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, a obok niego usytuowano dyżurkę GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Przyroda

W większości Jaworzyna Krynicka jest zalesiona. Kiedyś na grzbiecie znajdowały się liczne łemkowskie polany. Po ich wysiedleniu zostały w większości zalesione. Później na stokach wycięto część lasu na potrzeby kolejki gondolowej i narciarskich tras zjazdowych. Obecnie trasy te są dobrymi punktami widokowymi. Są też jaskinie i wychodnie. Największa z nich znajduje się na wschodnim stoku. Jest to Kamień Diabelski.

Pierwotnie Jaworzynę porastał las bukowo-jodłowy. Las świerkowy na grzbiecie powstał w wyniku zalesienia. Oprócz tego można tu spotkać jawory, jesiony, wiązy, modrzewie, sosny, jarzębiny, brzozy, iwy i olsze. Z rzadkich w Polsce roślin występuje na Jaworzynie m.in. ostrożeń dwubarwny.

Ze zwierząt w masywie Jaworzyny występują: jelenie, dziki, sarny, ryś, wilki i niedźwiedź. Ten ostatni nie występuje tutaj stale, ale pojawia się czasami ze Słowacji lub z Bieszczadów.


Panorama ze szczytu, fot. Bartosz Twarowski


Szlaki

szlak turystyczny czerwony Hala Łabowska – Runek – Jaworzyna – Krynica-Zdrój (Główny Szlak Beskidzki)

szlak turystyczny zielony Muszyna – Złockie – Jaworzyna – Krynica (Szlak Wincentego Pola)

Ciekawostki

- Kamery internetowe ze szczytu i podnóza [link]

- Jaworzyna Krynicka często podawana jest jako przykład zniszczenia przyrody przez nadmierną urbanizację, a wycinka lasów doprowadziła m.in. do powodzi w 1999 roku.

Wideo

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: