Najnowsze tematy:
Jednym z największych miast na południu Polski jest Kraków. Jak wygląda kwestia bezrobocia w tym mieście? Czy trudno znaleźć tam dobrze płatną posadę? I w jakich branżach pracodawcy zatrudniają najchętniej?
Każdy, kto próbował znaleźć pracę doskonale zdaje sobie sprawę z pojawiających się problemów. Wśród najczęstszych wskazać należy na brak wolnych etatów na stanowiskach, na jakich bezrobotny by się widział czy niemożność znalezienia posady, która odpowiadać będzie kwalifikacjom poszukującego. Poszukiwania w dużym mieście, jakim jest również Kraków, są nieco łatwiejsze. Ten stan ma odwzorowanie również w liczbach. Na koniec sierpnia 2014 roku w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego zarejestrowanych było 8129 bezrobotnych – w stosunku do miesiąca poprzedniego o 77 osób mniej. Z puli osób, które zgłosiły się do Urzędu, aż 1119 osób miało prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Na kogo czeka praca?
W Krakowie pracę znaleźć mogą pracownicy o najróżniejszych kwalifikacjach. Pracodawcy poszukują zarówno specjalistów, jak i osoby niewykwalifikowane. Praca czeka zarówno w usługach, jak i przemyśle. Oferty pracy publikowane są przy tym przez Urząd Pracy, bezrobotni mogą szukać ich również na ogólnopolskich portalach. Jeden z takich działa pod adresem: www.praca.pl/krakow.html. Można tam codziennie znaleźć świeże oferty pracy z najróżniejszych branż. Jest to o tyle istotne, że wysyłając dokumenty aplikacyjne tuż po ukazaniu się anonsu, zainteresowana osoba ma największe szanse na to, że pracodawca zauważy jego kandydaturę.
Tymczasowa czy stała?
Nie można zapomnieć, że Kraków to miasto, które cieszy się popularnością zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Z tego też względu część publikowanych ofert dotyczy pracy sezonowej lub w niepełnym wymiarze godzin. Takie zróżnicowanie, co warto podkreślić, jest potrzebne i doceniane przez pracowników, którzy z pewnych względów nie mogą podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin. Pracodawcy poszukujący pracowników na część etatu, chętnie zatrudniają kobiety po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym czy studentów. Jednocześnie nie brakuje ofert stałej pracy – takich obecnie jest najwięcej i cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób dyspozycyjnych.
Coraz więcej pracy dla specjalistów
W Krakowie działa również Wojewódzki Urząd Pracy. Jednym z jego podstawowych kierunków działań jest gromadzenie informacji o rynku pracy województwa małopolskiego. Analiza danych umożliwia trafne ocenienie potrzeb regionu i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Programem, który cieszy się największym zainteresowaniem jest przy tym „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych”. To narzędzie, za pomocą którego obserwować można zmiany zachodzące zarówno na lokalnym, regionalnym, jak i krajowym rynku pracy. Rzetelne i skrupulatne zbieranie informacji procentuje, gdyż między innymi na podstawie takich badań możliwe jest stwierdzenie, jak wyglądają nadwyżki i deficyty w poszczególnych zawodach. To daje również możliwość opracowania strategii działania poszczególnych urzędów pracy na terenie Polski. Przykładowo, w 2013 roku w stosunku do roku poprzedniego zmalało zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych, znacząco zaś wzrosło na osoby mogące wykazać się konkretnymi umiejętnościami.
Również praca za granicą
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie gromadzi również informacje istotne dla pracowników, którzy myślą o wyjeździe za granicę. Wśród informacji gromadzonych przez Urząd znaleźć można między innymi szczegółowe dane dotyczące warunków życia i pracy w wybranych krajach – kadra, która realizuje zadania EURES prowadzi między innymi bazę informacji o krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wsparcie kierowane jest przy tym również do osób powracających do ojczyzny. Dla zainteresowanych przygotowano informacje na temat możliwości przekwalifikowania się, podjęcia zatrudnienia w zawodzie czy też rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Czekają również doradcy zawodowi, którzy oferują nieodpłatną pomoc w szukaniu pracy.
Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.