Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 11:56:35
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Różności » Ile kosztują wakacje w Krakowie?

Ile kosztują wakacje w Krakowie?

Zagraniczne wczasy są kuszące, jednak większość Polaków wciąż decyduje się na spędzenie wakacji we własnym kraju. Kraków jest najchętniej odwiedzanym polskim miastem zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów. Jakie ceny oferowała nam stolica Małopolski w tegoroczne wakacje?

Ceny noclegów w Polsce

Jak wynika z raportu wydanego przez portal szybkowakacje.pl w czerwcu 2013 roku, średnia cena noclegu za dobę w Polsce wynosi ok. 54 zł od osoby. Oczywiście koszty są zróżnicowane i zależą od położenia geograficznego danego regionu, jego popularności, czy atrakcji, jakimi dane miejsce przyciąga turystów.

W województwie małopolskim za noc zapłacimy ok. 57 zł, ceny wahają się między 15-250zł w zależności od standardu miejsca, w którym zamierzamy się zatrzymać. Warto zauważyć, że serwis przygotował raport w oparciu o zamieszczone na nim oferty z całej Polski, ale nie uwzględnił w nim cen hoteli, a jak twierdzi Klaudyna Mortka z portali turystycznych Wakacje.pl i Wypoczynek.pl:

- Polska baza noclegowa staje się coraz bardziej zróżnicowana, coraz częściej powstają ekskluzywne hotele 4-,5-gwiazdkowe, w których zatrzymują się zarówno zagraniczni, jak i polscy turyści.

Podróżujący po naszym kraju mają więc szeroki wachlarz możliwości, w tym m.in. hotele o zróżnicowanych standardach, pensjonaty, kwatery prywatne, hotele studenckie czy hostele.

Ile za wakacje w Krakowie?

Małopolska z Krakowem na czele już od dłuższego czasu wiodą prym wśród turystów. Popularny portal turystyczny TripAdvisor zapytał podróżników z całego świata, jakie miejsce warto odwiedzić w 2013 roku.  W stworzonym w ten sposób rankingu 10 polskich miast stolica województwa małopolskiego zajęła 1 miejsce. O skali zainteresowania świadczą też dane uzyskane przez Małopolską Organizację Turystyczną. Do oceny najlepiej posłuży raport z 2011 roku, jako że duży wpływ na wyniki z roku ubiegłego miała organizacja w Polsce Euro 2012. Z raportu MOT dotyczącego ruchu turystycznego w Krakowie wynika, że liczba odwiedzających Kraków wyniosła ponad 8 milionów, w tym prawie 6,5 miliona to turyści krajowi. Do stolicy Małopolski przyjeżdżano głównie z myślą o zwiedzaniu zabytków, wypoczynku oraz rozrywce.

Ceny  pobytu w Krakowie zależą od rodzaju noclegu, który wybierzemy, jego lokalizacji oraz okresu, w którym zamierzamy odwiedzić miasto. Najdrożej zapłacimy za hotel położony w centrum Krakowa. Za jedną dobę w hotelu pięciogwiazdkowym położonym na Starym Mieście, wydamy w tym roku między 550 a 750 zł (pokój jednoosobowy). Za taki sam  pokój w hotelu czterogwiazdkowym zapłacimy od 300 do 400 zł. Cena doby w hotelu o standardzie trzech gwiazdek oscyluje między 250-350 zł. Ceny w hotelach usytuowanych z dala od centrum miasta są dużo niższe, i tak za pokój jednoosobowy w hotelu o najwyższym standardzie wydamy ok 300 zł, za czterogwiazdkowy ok. 250 zł, za pokój w hotelu trzygwiazdkowym zapłacimy 200 zł.

- Coraz bogatsza oferta hoteli o wysokim standardzie zachęca do wypoczynku z pełnym wyżywieniem, rekreacją, masażami, basenem i relaksem w SPA. Jednak, jeżeli planujemy dynamiczny wyjazd ze zwiedzaniem i tylko niewielką część budżetu chcemy przeznaczyć na nocleg, wówczas doskonale sprawdzą się hostele i kwatery prywatne – dodaje Klaudyna Mortka.

Dla osób ceniących komfort i prywatność trafionym wyborem mogą być niezależne apartamenty wynajmowane na krótki termin.

Wielu inwestorów, którzy kupili mieszkanie w Krakowie w celach najmu decyduje się udostępniać je turystom – komentuje Konrad Dziubek, dyrektor sprzedaży z krakowskiej firmy Gemini Polska, zajmującej się doradztwem finansowym. – Oczywiście taka inwestycja nie jest wolna od ryzyka, jednak dobrze zaplanowana, może w krótkim czasie przynieść zysk. Propozycje wynajmu tego typu noclegu zaczynają się bowiem od ok. 100 zł za dobę, a czasami przekraczają nawet 400 zł.

Najtańsze noclegi na jakie możemy sobie pozwolić to te oferowane przez hostele. Za pokój dwuosobowy w hostelu położonym w centrum Krakowa zapłacimy od 80 do 200 zł (cena ta zależna jest od standardu). A za jedno miejsce w pokoju wieloosobowym ok. 50 zł.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Przy uwzględnieniu, że na wakacje wybieramy się zazwyczaj z rodziną i spędzamy na nich od kilku do kilkunastu dni, Kraków z pewnością nie należy do najtańszych miejsc na letni wyjazd. Dlatego też przed urlopem wiele osób zadaje sobie pytanie: „skąd wziąć pieniądze?” Na podróże przeznaczamy zazwyczaj nasze oszczędności, odkładane na ten cel często przez cały rok. Niektórzy turyści decydują się jednak na zaciągnięcie kredytu z myślą o wymarzonych wakacjach.

Wygórowane ceny wypoczynku w naszym kraju sprawią, że jeżeli już decydujemy się na kredyt, to równie często służy nam on do zorganizowania wakacji w Polsce, jak i poza jej granicami – komentuje Arkadiusz Kania, Dyrektor działu kredytowego z Gemini Polska. – Z moich doświadczeń wynika, że Polacy pożyczają na wyjazdy do 10 tyś zł. 

Jednak, jak twierdzą specjaliści, na wakacje pożyczamy obecnie mniej i rzadziej niż w poprzednich latach. W ostatnim czasie wydatki na rozrywkę i podróże nie stanowią priorytetu w planowaniu domowego budżetu Polaków. Aby ograniczyć wakacyjne wydatki część z nas wybiera wakacje w mniejszych miejscowościach, a do Krakowa lub innego większego miasta wpada tylko na tzw. „city break”, czyli krótką, często weekendową wycieczkę.

– Faktem jest, że do tej pory sytuacja ekonomiczna nie sprzyjała tego rodzaju decyzjom kredytowym. Zaostrzenie zasad udzielania kredytów w latach ubiegłych, a co za tym idzie spadek ich dostępności sprawiały, że mniej osób mogło pozwolić sobie na pożyczenie pieniędzy z myślą o wakacyjnym urlopie. Na szczęście już teraz sytuacja się zmienia i w tym roku, a szczególnie w 2014 roku, Polacy powinni realnie odczuć obniżenie stóp procentowych – podkreśla Arkadiusz Kania. – Innym sposobem na udane wakacje, oprócz wzięcie kredytu, może być regularne oszczędzanie na ten cel – dodaje Konrad Dziubek. 

Historyczne zabytki, klimatyczne kawiarnie i nocne życie miasta sprawiają, że była stolica jest atrakcyjnym miejscem do spędzenia urlopu w kraju. Jednak, aby czas ten był naprawdę udany, i aby podczas wyczekiwanego urlopu nie rezygnować z droższych przyjemności, warto z wyprzedzeniem zaplanować nie tylko trasę zwiedzania, ale także budżet, który możemy przeznaczyć na wakacje.

Paulina Świder

Materiał nadesłany do redakcji

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: do poczytania
 Zobacz jeszcze na: