Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 30 maja 2015, 14:03:36
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » II edycja Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na rowerze

II edycja Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na rowerze

Zdrowo! Swoim tempem! Rekreacyjnie!
Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Nie wiesz jak połączyć aktywny wypoczynek z zamiłowaniem do kultury?
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera sezon rowerowy i po raz drugi zaprasza do skorzystania z oferty zwiedzania oddziałów MHK bicyklem.

Będąc konsekwentnym w przemierzaniu drogi, można zyskać tańsze lub darmowe bilety wstępu do oddziałów Muzeum. Aby otrzymać zniżkę i darmowy wstęp do obiektów, należy podążać wyznaczoną trasą i zbierać w kasach oddziałów MHK pieczątki. Ważna jest kolejność odwiedzanych miejsc – powinna być zgodna z przebiegiem trasy.
O podstemplowanie mapy zawsze trzeba prosić w kasie obiektu!

Proponujemy trzy trasy łączące oddziały MHK w tematyczną całość.

Zobacz mapę>>>

Trasa nr 1
Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowej

Odkryj najciekawsze miejsca Krakowa, które były świadkiem trudnych i ciężkich lat niemieckiej okupacji. Odwiedź dawną siedzibę gestapo, miejsca związane z historią kultury żydowskiej na Kazimierzu, poznaj losy bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem próbując pomagać i ratować prześladowanych. Ta trasa to niezapomniana lekcja historii.

Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:

 1. Ulica Pomorska

Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.

 1. Apteka pod Orłem

Oryginalny budynek apteki podczas II wojny światowej znajdował się w getcie krakowskim, dzisiaj poświęcony jest osobie Tadeusza Pankiewicza – człowieka, który ryzykował własnym życiem pomagając swoim żydowskim sąsiadom.

DRUGI BILET Z 25% ZNIŻKĄ

 1. Fabryka Emalia Oscara Schindlera

Właścicielem Deutsche Emailwarenfabrik był Oscar Schindler, który w czasie II wojny światowej uratował życie tysiącu osobom. Historię tego miejsca przedstawił Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.

TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ

 1. Stara Synagoga

W tej najstarszej z zachowanych w Polsce synagog wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są one w trzech grupach tematycznych – synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne.

CZWARTY BILET Z 25% ZNIŻKĄ

 

Trasa nr 2
Wyjątkowy Kraków

Ta trasa przeznaczona jest głównie dla tych, którzy szukają innego oblicza Krakowa. Na tej trasie można poznać najciekawsze lokalne tradycje i zwyczaje – dowiedzieć się, kim był Lajkonik i skąd wzięła się tradycja jego harców, a także poznać historię narodzin Nowej Huty – miasta idealnego klasy pracującej.

Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:

 1. Pałac Krzysztofory

Jeden z najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. W pomieszczeniach na parterze organizowane są wystawy czasowe, a w jednej z komnat na piętrze podziwiać można dzieło włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany – stiuk sufitowy Strącenie Faetona z ok. 1700 r.

PIERWSZY BILET Z 20% ZNIŻKĄ

 1. Ulica Pomorska

Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.

 1. Dom Zwierzyniecki

Znajdujący się w urokliwej dzielnicy Krakowa, u stóp salwatorskiego wzgórza oddział MHK przyciąga niepowtarzalnym klimatem dawnego zwierzynieckiego przedmieścia.

TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ

 1. Dzieje Nowej Huty

W tej najmłodszej dzielnicy Krakowa zobaczyć można wiele ciekawych przykładów socrealistycznej architektury. Oddział MHK gromadzi zaś wszelkie pamiątki związane z Nową Hutą, zarówno z czasów obecnych, jak i sprzed okresu budowy kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej.

CZWARTY BILET GRATIS

 

Trasa nr 3
Średniowieczny Kraków             

Niech rower zostanie twoim wehikułem czasu, który zabierze cię w podróż szlakami średniowiecznego miasta. Poznaj mroczne tajemnice oraz historie plag i najazdów. Przekonaj się, jak przed wiekami toczyło się życie w Krakowie, mieście zaludnionym przez królów, kupców i żaków.

 Trasa obejmuje cztery odziały Muzeum:

 1. Barbakan i Mury Obronne

Zabytki średniowiecznej fortyfikacji miejskiej pokazują, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Aktualnie jest to miejsce pokazów walk rycerskich i tańców dworskich.

PUNKT WYPOŻYCZENIA ROWERÓW

 1. Wieża Ratuszowa

Niezwykłe wrażenie robi panorama starego miasta oglądana z Wieży Ratuszowej, dawnego symbolu władzy politycznej i ekonomicznej miasta.

DRUGI BILET Z 20% ZNIŻKĄ

 1. Kamienica Hipolitów

Śladami kota Hipolita, mieszkańca kamienicy, można zgłębiać zakamarki i poznawać tajemnice typowego domu mieszczańskiego.

TRZECI BILET GRATIS

 1. Podziemia Rynku

Multimedialne widowisko porywa widza w podróż w czasie, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii początków legendarnego miasta.

CZWARTY BILET Z 50% ZNIŻKĄ

Zobacz mapę>>>

Dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wypożyczalni rowerowej Cool Tour Company każdy zwiedzający ma możliwość wypożyczenia rowerów przy ul. Grodzkiej 2 codziennie w godz. 9.30-20.00.

Rowerzyści mogą również skorzystać z usługi przewodnika, który poprowadzi ich zgodnie ze ścieżką wybranej trasy. Przewodnika należy zarezerwować minimum 24 godziny przed wycieczką wysyłając
e-mail na adres: reservation@cooltourcompany.com

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!