Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 04 listopada 2013, 10:41:57
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II to jeden z wyższych szczytów Beskidu małego połozony nieopodal Wadowic. Szczyt ten słynie nie tylko z pieknych widoków i przyrody, ale przede wszystkim z kaplicy poświęconej Janowi Pawłowi II. Kaplica ta jest celem wielu pielgrzymek i  miejscem uroczystości religijnych.

Geogriafia

Groń Jana Pawła II ma 890 m n.p.m i do roku 2004 nazywany był Jaworzyną. Szczyt ten połozony jest we wschodniej części beskidu Małego, w pobliżu innego ważnego szczytu w okolicy Leskowca. Co ciekawe na Groniu znajduje się też schronisko turystyczne PTTK "Leskowiec".

Historia

Od 1932 znajduje się tu schronisko PTTK "Leskowiec" wzniesione staraniem koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w WadowicachSchronisko zostało poświęcone w 1933 roku. W 1995 pod szczytem wzniesiono kaplicę z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991, poświęcony "ludziom gór". Kaplica nazywana jest Sanktuarium Ludzi Gór.

W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździł tu na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Północne zbocza Gronia Jana Pawła II i usytuowany na nich wyciąg narciarski (od 1953 roku) stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego.


Panorama z Gronia Jana Pawła II na północ, fot. Karina Twarowska


Nabożeństwa

[link]

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki z Bielska do Krzeszowa

szlak turystyczny żółty Krzeszów – Groń Jana Pawła II – Gorzeń Górny

szlak turystyczny zielony Andrychów – Groń Jana Pawła II – Świnna Poręba

szlak turystyczny niebieski Wadowice – Groń Jana Pawła II – Tarnawa Górna

szlak turystyczny czarny Rzyki – Groń Jana Pawła II

Źródła:

- http://www.gron.diecezja.bielsko.pl/

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: