Różności

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej to jeden z najważniejszych małopolskich jak i polskich festiwali. Jest jedynym na świecie wydarzeniem, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską. 

Festiwal posiada wieloletnią tradycję – I Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się w maju 1988 roku w krakowskim kinie Mikro. Był to swego rodzaju manifest duchowej niezależności i szacunku dla wszystkich pokoleń, które przez wieki tworzyły wielokulturową, tolerancyjną Polskę. Sukces tego wydarzenia uświadomił z jednej strony wielką potrzebę mówienia o tysiącletniej obecności Żydów w Polsce, z drugiej – pokazał, jak ogromna była niewiedza i nieświadomość, jak wiele obciążeń i wzajemnych stereotypów funkcjonowało w polskim społeczeństwie. Dlatego też stosunkowo szybko, z formuły prezentacji sztuki żydowskiej Festiwal przekształcił się w proces odzyskiwania i budowania na nowo wzajemnej, polsko – żydowskiej świadomości historycznej, kulturowej, duchowej. 

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest przede wszystkim unikatowym procesem edukacyjnym. Daje uczestnikom możliwość aktywnego udziału i osobistego doświadczenia kultury i tradycji żydowskiej w serii kilkunastu warsztatów, prezentujących pełnię życia  żydowskiego.  Festiwal to także platforma dialogu międzykulturowego. Krakowski Festiwal jest wydarzeniem otwartym na wszystkich. Zazwyczaj tego typu festiwale na świecie organizowane są z myślą o członkach danej społeczności i też oni są głównymi odbiorcami wydarzeń. W przypadku krakowskiego festiwalu – adresatami i głównymi odbiorcami są w większości nie-Żydzi. Taka otwarta forma umożliwia spontaniczny i bezpośredni kontakt pomiędzy dwiema społecznościami i stymuluje faktyczny dialog międzykulturowy. 

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z głównych niekomercyjnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i jednym z niewielu polskich wydarzeń kulturalnych znanych i rozpoznawalnych na całym świecie – jest już wyrobioną polską marką w świecie, kojarzoną jako wydarzenie wysokiej klasy artystycznej zarówno przez publiczność, jak też artystów, wykładowców i instruktorów, którzy zabiegają o możliwość zaprezentowania się w Krakowie. 

Znaczenie Festiwalu w Polsce i w świecie wzrasta każdego roku. Pierwsza edycja zgromadziła ponad 100 osób, a 20. edycja latem 2010 roku – niemalże 30 000 osób. Sam tylko koncert finałowy Festiwalu „Szalom na Szerokiej” zgromadził około 15 000 ludzi, a dzięki transmisji na żywo przez Internet, a także wielokrotnym retransmisjom w II Programie TVP i TVP Kultura – trafił do milionów widzów na całym świecie.

Organizatorem Festiwalu jest organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, kierowana od samego początku przez Janusza Makucha, co pozwala zachować spójną, konsekwentną linię programową. Przy realizacji Festiwalu pracuje łącznie 15 osób oraz liczna grupa wolontariuszy.  

Na program każdej edycji Festiwalu składa się ponad 200 wydarzeń:

– koncertów i różnorodnych wydarzeń muzycznych

– od JazzKlez Sessions po DJ-party

– spektakle teatralne

– wystawy

– seminaria, wykłady i dyskusje

– promocje książek

– warsztaty

– zwiedzania i wycieczki

– projekcje filmów

– ceremonie religijne 

Największym wydarzeniem jest Szalom na Szerokiej – 7-godzinny koncert na słynnej ulicy w sercu Kazimierza, gromadzący około 15-tysieczną publiczność i dziesiątki muzyków z całego świata, nazywany żydowskim Woodstock. Dla wielu osób koncert ten to kwintesencja Festiwalu – jego spontaniczności, otwartości, różnorodności, prawdziwej wspólnoty i szacunku, a przy tym wszystkim – doskonałej, nieskrępowanej zabawy służącej dobrej sprawie. 

Festiwal odbywa się na przełomie czerwca i lipca.  

Źródło: Materiały prasowe http://www.jewishfestival.pl/

Podobne wpisy

5 cech dobrego ubezpieczenia turystycznego

Łukasz Kurbiel

Czym się kierować podczas zmiany pracy?

Łukasz Kurbiel

Naprawa smartfonów w Krakowie: Gdzie znaleźć najlepszy serwis w mieście?

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej