Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 27 grudnia 2013, 10:02:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej to nowy obiekt Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezentowane są w nim dzieła z kolekcji sztuki europejskiej Muzeum Narodowego. To jedyne w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego.

Obiekt

Do 2010 r. zbiory sztuki europejskiej Muzuem Narodowego w Krakowie prezentowane były razem z kolekcją Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich, jednak Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich zdecydował, że po remoncie muzuem będzie tam prezentowana wyłącznie kolekcja Czartoryskich. To sprawiło, że konieczne było utworzenie samodzielnej ekspozycji sztuki europejskiej.

Wybór padł na bedący w posiadaniu MNK zabytkowy, zbudowanym w XVII w. spichlerz. Znajduje się się w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego. Budynek przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie już po II Wojnie Światowej, jednak nie służył on celom wystawniczym. W latach 2008–2013 przeprowadzono jego generalny remont oraz zagospodarowano teren wokół Spichlerza – (m.in. usunięto zniknęły stare baraki)  a w podwórku utworzono lapidarium, zawierające kilkaset detali architektonicznych pochodzących z dawnych budynków Krakowa. Prace remontowe kosztowały 9 mln zł.

Ekspozycja

Ekspozycja Europeum pokazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 zbiory (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską. Muzeum Narodowe koncentrowało się przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej. Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy Muzuem Narodowe nabyło wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej, takie jak: "Ukrzyżowanie" Paola Veneziano, "Adoracja Dzieciątka" Lorenza Lotto, „Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela mł. oraz francuską, XIV-wieczną rzeźbę „Madonna z Dzieciątkiem” czy „Popiersie biskupa” wykonane około 1500 r. w Niderlandach.

Obok wymienionych już powyżej można zobaczyć tam inne wspaniałe dzieła sztuki: średniowieczne Madonny katalońskie, "Chrystusa Boleściwego" Jana Gossaerta zwanego Mabuse, "Ucieczkę do Egiptu" Luki Giordano, "Portret Chłopca z łukiem i psem" Nicolaesa Maesa, "Portret Antonia Canovy” Antonia d’Este, "Portret Michała Bogorii Skotnickiego" Francois-Xavier Fabre czy „Merkurego” Bertela Thorvaldsena.

Zobacz naszą glerię zdjęć z Europeum >>>

EUROPEUM - Ośrodek Kultury Europejskiej pełnił też funkcje edukacyjne i stał się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. W XXI wieku ma uświadamiać publiczności trwającą od wielu stuleci przynależność do Europy naszej kultury i wielu dziedzin sztuki. 

W Spichlerzu mieści się też sklepik muzealny oraz kawiarnia – Tribeca Spichlerz.

Godziny otwarcia Oddziału (od 17 września):

Poniedziałek - nieczynne

Wtorek - Sobota: 10.00 -18.00

Niedziela: 10.00 -16.00

Źródło: Na podstawie opracowania Katarzyny Bik http://www.muzeum.krakow.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Kraków, pl. Sikorskiego 6

www: www.muzeum.krakow.pl

 

 Zobacz jeszcze na: