Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 10:13:07
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w czerwcu

Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w czerwcu

W czerwcu planowane jest otwarcie Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Pałacyku Czapskich przy ul. Piłsudskiego w Krakowie. Ma się w nim znajdować najlepszy zbiór polskich monet w liczbie około 2,5 tysiąca.

Dokładna data otwarcia to 27 czerwca, ale najpewniej zbiory będzie mozna już zobaczyć w trakcie majowej Nocy Muzeów. 

Numizmaty pochodzą ze zbiorów Emeryka Hutten-Czapskiego, hrabiego, uczonego i kolekcjonera, zmarłego w 1896 roku, w Krakowie. Na wystawie zostaną pokazane najważniejsze polskie monety pokazujacą historię polskiego mennictwa od czasów Bolesława Chrobrego po rok 1939. Oprócz tego pokazane zostaną monety greckie, rzymskie i bizantyjskie.

Otwarcie wystawy zbiegnie się w czasie z zkaończeniem remontu Pałacyku Czapskich, w trakcie którego dokonano wymiany szeregu instalacji, wentylacji, klimatyzacji oraz systemu antywłamaniowego. Budynek będzie tez dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, w którym powstaje Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Koszt utworzenia centrum to 23,1 mln zł, z czego 19,6 mln zł pochodzi ze środków UE.Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: