Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 24 kwietnia 2013, 11:20:44
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Dworek Jana Matejki w Krzesławicach (muzeum)

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach (muzeum)

Muzeum w dworku Jana Matejki obejmuje wnętrza rezydencji słynnego polskiego malarza, kupionego przez niego w 1876 roku z przeznaczeniem na pracownię malarską. Goście muzeum mogą zobaczyć wnętrza dworku z rzeźbionymi meblami z końca XIX wieku, obrazami i pamiątkami po malarzu. Dworek otoczony jest malowniczym parkiem i usytuowany w cihej okolicy, co sprawia, że miejsce ma niepowtarzalny, jak na Kraków rustykalny klimat.

Dworek posiada zaprojektowany przez Matejkę ganek, który prowadzi do dużego pokoju. W nim znajduje się portret Matejki oraz fotografie przedstawiające jego żonę, dzieci i Marię Burzyńską. Drzwi na lewo prowadzą do salonu, w którym artysta przyjmował gości. Pokój zdobią ciężkie portiery nad drzwiami, duże lustra, stylowa kanapa z fotelikami. Na ścianie zwraca uwagę olejny obraz głowy konia pędzla Matejki oraz jego rysunki ołówkowe. Do Matejki należał stary fortepian stojący w kącie. W drugim pokoju zgromadzono pamiątki po Kołłątaju i szkice Matejki do polichromii w Kościele Mariackim w Krakowie. W kolejnym pomieszczeniu można zobaczyć obrotową sztalugę Jana Matejki i kopię obrazu „Stańczyk”, a także malowane przez różnych artystów widoki dworku. W części forntowej budynku znajduje się jadalnia Matejki, z wielkim stołem, rzeźbionymi krzesełkami z wiszącą lampą naftową.

Dworek Jana Matejki to nie tylko muzeum, lecz także miejsce koncertów, spotkań, odczytów, dyskusji o sztuce i kulturze polskiej. Od kilkunastu lat odbywają się tutaj koncerty muzyczne.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Telefon: +48 501 451 252

Godziny Otwarcia: Pon - pt: 10 - 14, weekend: szczegóły telefonicznie

Ceny Biletów: 7 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)

 

 Zobacz jeszcze na: