Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 15:31:35
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Dworek Białoprądnicki

Dworek Białoprądnicki

Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach miesci się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciaga sie park  im. Tadeusza Kościuszki.dwdw

Historia

Początki dzisiejszego dworku sięgają lat 1505 - 1550, kedy to kanclerz wielki koronny i biskup krakowski Samuel Maciejowski zbudował w tym miejscu letnią rezydencję. Pod względem architektonicznym reprezentowała ona typ willi włoskiej. Willa tętniła życiem i była miejscem spotkań wybitnych ludzi epoki: dyplomatów, poetów i myślicieli. Przykładowo, tu Łukasz Górnicki napisał "Dworzanina Polskiego".

W latach 1550 - 1560, kolejny właściciel biskup Andrzej Zebrzydowski rozbudował willę i uzupełnił jej wnętrze i najprawdopodobniej stworzył mały system obronny. Na początku XVII willa uległa zniszczeniu, a biskup Piotr Gembicki podjął się jej odbudowy.

"Potop szwedzki" znów zniszczył rezydencję, a kolejną jej przebudowę prowadził w latach 1665-69 biskup Andrzej Trzebnicki. Biskup Kajetan Sołtyk wzbogadzić obiekt o elementy barokowe. Twórcą barokowej fazy rozbudowy był architekt Jakub Fontana. Początkowe lata rządów biskupa Kajetana Sołtyka były ostatnim okresem świetności dworku, nazywanego biskupim zespołem pałacowym.

Podczas konfederacji barskiej pałac został zniszczony i na jakiś czas zmienił właścicieli. W czasie insurekcji kościuszkowskiej w tej okolicy gromadziło się wojsko powstańcze. W 1796 roku Austriacy skonfiskowali i wydzierżawili dworek. Od tego czasu obiekt podlegał ciągłym przebudowom i utracił swój dawny charakter. W okresie Księstwa Warszawskiego obszar podworski dzierżawili chłopi. W połowie XIX wieku posiadłość podzielono. Centralna część posiadłości pozostała w rękach jednego właściciela: najpierw pani Jasińskiej, później rodziny Jaroszyńskich, Halskich i do końca lat 50' XX wieku – Mirockich.

W latach 50. XX wieku władze komunistyczne przejęły zaniedbaną i zniszczoną posiadłość i przeznaczyły ją na cele kulturalne. W roku 1973 utworzono tu Dzielnicowy Dom Kultury. Przez kilkadziesiąt lat działalności dworek stał się bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce, z którym związanych jest wiele wybitnych postaci życia kulturalnego Polski.


Fot. Bartosz Twarowski


 Ciekawostki

- Od XVI wieku dworek gościł wybitne osobistości kultury, m.in.: Jana Kochanowskiego, Łukasza Górnickiego, Mikołaja Reja, Tetmajerów, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Tadeusza Kościuszko

Źródła:

- Wikipedia

- www.dworek.krakow.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Papiernicza 2, 31-221 Kraków

Telefon: 12 420 49 50

www: www.dworek.krakow.pl

E-mail: dworek@post.pl

 

 Zobacz jeszcze na: