Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 21 października 2013, 12:12:25
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Dolinki krakowskie nowym cudem Polski!

Dolinki krakowskie nowym cudem Polski!

Zakończyła się trzecia edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik „National Geographic Traveler” zakończona. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Park Krajobrazowy - Dolinki Krakowskie!


Spośród 32 nominacji czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 nowych cudów Polski. Pierwsze miejsce zdobyły Dolinki Krakowskie – niezwykle miejsce leżące w województwach małopolskim i śląskim.

Poczytaj więcej o Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie >>>

W tym roku organizatorzy rozszerzyli plebiscyt o kategorię specjalną – Natura. Czytelnicy mogli głosować na 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które chronione są w ramach sieci Natura 2000 (natura2000.gdos.gov.pl). Najwięcej głosów zdobyła Dolina Noteci. W pierwszej trójce znalazły się też Małopolski Przełom Wisły i Małe Pieniny.

WYNIKI PLEBISCYTU 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013

1. MIEJSCE – Dolinki Krakowskie
Kochają je nie tylko Krakusy. Bo kto raz przyjedzie w te okolice, wraca tu potem wielokrotnie. Powodów jest kilka. Piękna rzeźba terenu, z licznymi dolinami, jarami i rzekami. Widoki, jakich mogą pozazdrościć najpiękniejsze parki narodowe Europy. Świetnie oznaczone trasy rowerowe i piesze, dzięki którym można dotrzeć do najważniejszych atrakcji dolinek, m.in. do Jaskini Nietoperzowej, klasztoru w Czernej, ruin zamku w Dolinie Kluczwody czy dworu w Garlicy Murowanej.

2. MIEJSCE – Centralne Muzeum Włókiennictwa
Wchodzimy na brukowaną kocimi łbami uliczkę, mijamy starą letniskową willę, kościół św. Andrzeja Boboli, zabytkowy przystanek tramwajowy... i z miejsca czujemy, jakbyśmy powrócili do przedwojennej Łodzi! Tak naprawdę znajdujemy się w skansenie dawnej architektury drewnianej, który stanowi część Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To największa tego typu instytucja w Europie.

3. MIEJSCE – Wzgórze Zamkowe w Cieszynie
W XIII w. było stolicą księstwa cieszyńskiego, dziś staje się polskim centrum dizajnu. W obrębie zamku zwiedzić można m.in. rotundę św. Mikołaja, dobrze wszystkim znaną z banknotu dwudziestozłotowego. A potem podziwiać prace polskich projektantów: różowego jelonka na wjeździe czy instalację hamak.

4. MIEJSCE – Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
Szklane domy? Tylko w Krośnie! A dokładnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym najdziwniejsze pomysły zamieniają się w szklane (i całkiem realne) cacka. Można w centrum zobaczyć, jak wygląda proces obróbki szkła, jego zdobienie, wydmuchiwanie. Później na oczach zwiedzających powstają niezwykłe przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Co więcej, sami możemy spróbować zrobić wazon czy szklankę!

5. MIEJSCE – Wielka Synagoga
Druga co do wielkości (po krakowskiej), jedna z najstarszych i najciekawszych synagog w kraju. Wybudowana w 1642 r. Aż do XVIII w. była znanym żydowskim ośrodkiem intelektualnym. W 1941 r. przerobiona na magazyny, w których trzymano m.in. sztuczne nawozy. W latach 70. odbudowana.

WYNIKI W KATEGORII NATURA PLEBISCYTU 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2013

1. MIEJSCE – Dolina Noteci
Między Wieleniem a Osiekiem, nad rzeką Notecią znajdziecie jedną z najpiękniejszych dolin w kraju. W której, oprócz miłośników przyrody, lubują się też bobry, wydry, rzadkie gatunki ryb, takie jak piskorz czy certa. Spodoba się też amatorom śluz rzecznych. Tych ostatnich jest tu aż dziesięć, z czego pięć zabytkowych.

2. MIEJSCE – Małopolski Przełom Wisły
Ten 80-kilometrowy odcinek królowej polskich rzek od Zawichostu po Puławy jest najdalej na wschód wysuniętym fragmentem Wisły. Najlepiej podziwiać go z górujących nad Kazimierzem Dolnym ruin zamków. Lub pomiędzy Janowcem a Mięćmierzem, gdzie Wisła wymodelowała plątaninę mrocznych wąwozów lessowych.

3. MIEJSCE – Małe Pieniny
Na wiosnę najlepiej zwiedzać je pieszo, latem rowerem, a zimą na nartach biegowych. Małe Pieniny to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Jedną z największych atrakcji tego regionu jest tzw. pętla Małych Pienin, która przechodzi przez najbardziej widokowe punkty okolicy. Można na niej wypatrzeć m.in. orła przedniego, puchacza czy cietrzewia.

***
ZASADY GŁOSOWANIA
Głosowanie w plebiscycie odbywało się w drodze SMS-owej od 24 czerwca do 30 września br. Na łamach miesięcznika „National Geographic Traveler” oraz na stronie www.nationalgeographic.pl ogłaszane były aktualne wyniki głosowania. Więcej informacji o plebiscycie, regulamin oraz lista nagród znajdują się na: www.7cudow.national-geographic.pl.
Patronem medialnym plebiscytu jest TVP1, Radio Złote Przeboje oraz Onet.pl. Partnerem akcji jest japońska marka Suzuki oraz producent opon Bridgestone.

źródło: http://www.national-geographic.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

Tagi: wiadomości