PrzyrodaZwiedzanie

Dolina pięciu stawów – Szpiglasowa przełęcz – Morskie Oko

Szlak Dolina pięciu stawów – Szpiglasowa przełęcz – Morskie Oko należy do najpękniejszych w polskich Tatrach. Jego kulminacyjnym, a zarazem najpięknejszym miejscem jest Szpiglasowa Przełęcz – siodło położone na wysokości 2110 m n.p.m. w bocznym grzbiecie Tatr odchodzącym od głównej grani w kierunku północno-zachodnim. Przełęcz oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane. Oraz położony obok Szpiglasowy Wierch o wysokości 2172 m n.p.m. i znajduje się na granicypolsko-słowackiej.

Obecna nazwa Szpiglasowej Przełęczy pochodzi od wydobywanego dawniej w okolicy szpiglasu (niem. Spiessglas) – antymonitu. Niewielkie pokłady tej rudy wyczerpały się jednak szybko. Wcześniej przełęcz nazywano: Przełęcz pod Miedzianem lub Przełęcz Miedziane.

Z rzadkich roślin w rejonie przełęczy występują ukwap karpacki i skalnica odgiętolistna– gatunki w Polsce występujące tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach, a także rzadka w górach turzyca obła.

Szlaki turystyczne na tej trasie:

Czas przejścia:

  • Od schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów szlakiem niebieskim do rozwidlenia a potem żóltym na przełęcz ↑1:30 h., ↓1:10 h, Przy samej przełęczy, gdzie skały są kruche i strome, krótki odcinek ubezpieczony jest łańcuchami.
  • Do schroniska PTTK nad Morskim Okiem z przełęczy ↓1:40 h, ↑ 2:15 h,
  • Czas przejścia ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierchu (odnoga szlaku): 15 min

Czasy przejścia są orientacyjne i zależą od warunków pogodowych oraz osobistego przygotowania.

Nasza fotorelacja z przejścia:

Do doliny Pięciu Stawów można się dostać szlakiem zielonym wiodącym Doliną Roztoki (ok. 2 h) Na początku można podziwiać piękne kaskady wodne – wodogrzmoty Mickiewicza:

Na szlaku znajduje się również najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa (70 metrów):

 

Dolina Pięciu Stawów:

 

Schronisko w Dolinie.

Kulminacyjny punkt szlaku Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch (po prawej)

Wielki Staw i kwiaty.

 

Łańcuchy w drodze na szczyt:

Przejście przez Szpiglasową przełęcz znane było góralom od dawna, upowszechniło się wśród turystów ok. 1850 r. Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało szlak w 1896 a oznakowało go w 1902 r. Szlak został ułatwiony przez wycięcie niektórych odcinków skał w 1937. Prace zostały wykonane staraniem Polskiego Związku Narciarskiego. Niektóre odcinki wykonywano przy użyciu dynamitu. Od początku trasa wzbudziła kontrowersyjne opinie przeciwników jej budowy i uzyskała pogardliwą nazwę „ceprostrady”. Nie została do końca ukończona zgodnie z projektem. Mimo krytycznych opinii jest jednak wygodnym podejściem na Szpiglasową Przełęcz od Morskiego Oka. 

Szpiglasowa przełęcz i Szpiglasowy Wierch:

Ze szyczytu można podziwiać wspaniałe widoki – Dolina Pięciu Stawów, i Orla Perć.

Morskie Oko, Czarny Staw.

Najwyższy polski szczyt – Rysy.

A także na Dolinę Piarżystą po stronie słowackiej.

Panorama sferyczna na Szpiglasowej przełęczy:

 

Widok z żółtego szlaku prowadzącego w dół – Morskie oko i Rysy.

Jest to dość długa trasa, której przejście zajmuje dobrych kilka godzin. Jednak trudy drogi wynagradzają przepiękne widoki.

Zdjęcia Łukasz Kurbiel, informacje za Wikipedią

Podobne wpisy

Plac Centralny w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Erem Kamedułów na Bielanach

Łukasz Kurbiel

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej