Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 30 lipca 2013, 9:28:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Rezerwat Skamieniałe Miasto pod Ciężkowicami

Rezerwat Skamieniałe Miasto pod Ciężkowicami

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic. Na powierzchni 15 hektarów można tu podziwiać ogromne głazy o przedziwnych kształtach rozrzuconych w gęstym lesie. Przez "Skamieniałe Miasto" prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego. Czas przejścia : od 60  do 90 minut.

Rezerwat został utworzony w 1931 roku i ma powierzchnię 15,01 hektarów. Rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Wśród lasu mieszanego rozrzucona jest grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego o ciekawych kształtachpowstałych wskutek erozji. Rezerwat nazywany jest skalnym lub skamieniałym miastem, gdyż każdej skale nadano nazwy odpowiadające jej kształtom. Tym sposobem w rezerwacie mozna spotkać "Maczugę", "Piramidę", "Basztę", "Borsuka", czy "Grunwald", gdzie zamontowano tablicę pamiątkową w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W pobliżu skamnieniałego miasta znajduje się niewielki wodospad.


Fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

- Legenda głosi, że u podnóża skały "Grunwald" ukryto skarb. Skała ma otwierać się raz w roku podczas rezurekcyjnego podniesienia w kościele ciężkowickim i na chwilę ukazuje swe bogactwa.

- Inna legenda mówi, że skały są pozostałością miasta skamieniałego z powodu złamania prawa gościnności lub, w innej wersji,  rozwiązłości jego mieszkańców.

- Droga do wodospadu słynie z niewytłumaczalnych zjawisk. Okoliczne skały potęgują różne dźwięki i szmery. Ma się wrażenie, że cały czas ktoś jest tuż za naszymi plecami. Wokół słychać dziwne szelesty i jakby ciche kroki.

Źródła:
- http://www.telezbyszek44.pl/Ci%C4%99%C5%BCkowice-Skamienia%C5%82e-Miasto.php
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Skamienia%C5%82e_Miasto
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: