Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 27 stycznia 2013, 15:52:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem (Muszyna)

Cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem (Muszyna)

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie-Złockiem (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia NMP) to świątynia powstała pierwotnie w końcu XVI wieku. Obecna została zbudowana w latach 1867–1872.

Architektura

Cerkiew powstała w stylu zachodniołemkowskim. Cerkiew wzniesiona została na planie krzyża z drzewa modrzewiowego, zastosowanym na tym terenie po raz pierwszy. Jest to trójdzielny budynek o konstrukcji zrębowej, oszalowany i kryty blachą. Od frontu znajduje się wieża konstrukcji słupowo-ramowej o ścianach prostych, oraz prezbiterium. Wieńczą je ośmioboczne hełmy ze ślepymi latarniami i cebulastymi zwieńczeniami. Nad nawą widzimy kopułę na tamburze z wieżyczką i podwójnymi ślepymi latarniami, co jak na okolicę jest zjawiskiem niespotykanym.

Wnętrze świątyni ma naturalną barwę drewna, w prezbiterium widnieje zachowana polichromia z 1873 roku. Cerkiew zdobią m.in.: ikonostas autorstwa A. i M. Bogdańskich z XIX woeku, dwa ołtarze boczne z XIX wieku w stylu rokoko oraz wiele ciekawych ikon.  Na uwagę zasługuję barokowy krucyfiks. 

Wśród obrazów wyróżnia się starszy od samej cerkwi barokowo-ludowy obraz "Chrystus u słupa", pochodzący jeszcze z XVIII wieku, ikona "Ukrzyżowanie" z 1875, oraz "Śś. Cyryl i Metody" z 1870 roku. Obok cerkwi położony jest cmentarz greckokatolicki otoczony murem z XIX wieku.


Ikonostas, fot. Karina Twarowska


 

Historia

Do 1950 roku funkcjonowała jako parafia greckokatolicka. Na kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przemianowano ją w roku 1951.

Msze Święte

Niedziela: 7:00, 9:30, 11:00, 16:00 (15:00)

Źródła:

http://kronikarz.org.pl/opinie/98-ciekawostki/494-zapraszamy-na-szlak-architektury-drewnianej

http://www.muszyna.pl/pl/44004/0/Cerkwie.html

http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=249

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Złockie 33, 33-370 Muszyna

Telefon: 18 47 14 130

E-mail: zlockie@diecezja.tarnow.pl

 

 Zobacz jeszcze na: