Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 10 sierpnia 2014, 13:39:21
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Cenny nabytek w zbiorach MHK

Cenny nabytek w zbiorach MHK

 

Album na fotografie wizytowe z portretami uczestników powstania styczniowego księcia Michała Ksawerego Sapiehy w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W tym roku  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o niezwykle cenny nabytek – album z fotografiami uczestników powstania styczniowego.Dzięki woli księcia Michała Ksawerego Sapiehy oraz funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trafił obiekt niezwykły i wzruszający. Niewielkie kartoniki z wizerunkami bohaterów tamtych wydarzeń to jedne z najstarszych polskich fotografii. Album zawiera 44 fotografie uczestników powstania styczniowego: wojskowych oraz wybitnych postaci ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki.

Powstanie styczniowe było pierwszym polskim zrywem niepodległościowym, który został uwieczniony na fotografiach. Wprawdzie nie posiadamy ujęć z pola walki, zachowały się jednak wizerunki bohaterów tamtych wydarzeń. Bardzo często fotografie te wykonane były przed wyruszeniem do powstania i ukazują one uczestników insurekcji w pełnym rynsztunku bojowym. Znajdujące się w albumie fotografie, w formacie zwanym wizytowym (około 6 x 9 cm), w większości pochodzą z krakowskiego atelier Walerego Rzewuskiego, pozostałe powstały w zakładach we Lwowie, Poznaniu, Pradze, Stuttgarcie i Berlinie.

Więcej informacji o albumie: Ewa Gaczoł: 12 619 23 08

Langiewicz

Pustowojenna

Rochebrune

Moszyński

Okrajczy

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!