Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 24 czerwca 2014, 20:20:49
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Cavallets – katalońscy kuzyni krakowskiego Lajkonika

Cavallets – katalońscy kuzyni krakowskiego Lajkonika

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na warsztaty dla najmłodszych pt. Cavallets – katalońscy kuzyni krakowskiego Lajkonika.

27 czerwca (piątek), godzina 16.00 

Pałac Krzysztofory – Rynek Główny 35 

wstęp wolny 

W programie m.in. pokaz tradycyjnych tańców katalońskich w wykonaniu grupy Els Cavallets Cotoners z Barcelony, przymierzanie strojów koników przez dzieci oraz nauka kroków tanecznych. 

Wykład towarzyszy wystawie „Świat Lajkonika. Konik na świecie” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)

31 marca – 30 października 2014

Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41)

28 marca – 26 października 2014

KONIKI CAVALLETS COTONERS Z BARCELONY

 Pierwsza wzmianka o konikach Cavallets Cotoners z Barcelony pochodzi z 1424 roku i znajduje się w publikacji poświęconej różnym uroczystościom obchodzonym w mieście – koniki pojawiają się tam jako figury, uczestniczące w procesji Bożego Ciała ówczesnego roku. Oprócz udziału w obchodach Bożego Ciała, koniki Cavallets Cotoners występowały także we wszystkich ważnych wydarzeniach, obchodzonych w Barcelonie: były obecne podczas wizyt królewskich w mieście (królowie Karol I i Filip II, arcyksiążę Karol z Austrii, itd.), święceń i beatyfikacji (św. Raimon z Penyafort, św. Josep Oriol, św. Maria z Cervello), festynów, obchodów dni miasta, karnawałów itd., aż do roku 1870.

W 1994 roku odtworzono koniki wzorując się na dawnych figurach, które w 1932 roku zostały wykonane przez warsztat Malatesta w Barcelonie na zlecenie ludowego zgrupowania tanecznego Esbart Català de Dansaires. Tym samym, koniki z Barcelony są najstarszymi zachowanymi figurami tzw. zwierzyńca świątecznego, używanymi przez zgrupowanie podczas tańców koników.

Pierwsze wystąpienie nowych koników Cavallets Cotoners miało miejsce podczas rozpoczęcia obchodów Dni Miasta w 1994 roku. Odtąd koniki uczestniczą w wielu różnych uroczystościach, odbywających się w mieście. Są częścią zwierzyńca świątecznego, które swymi występami uświetnia m.in. święto patronki miasta La Mercè (podczas aktu otwarcia, korowodu i przemówień władz miasta), święto św. Eulalii, procesję Bożego Ciała oraz te imprezy miejskie, które wymagają ich obecności.

Koniki Cavallets Cotoners mają w swym repertuarze dwa tańce. Pierwszy z nich, do którego muzykę skomponował Jordi Fàbregas, jest prezentowany tylko podczas aktu rozpoczęcia Dni Miasta oraz podczas nielicznych wystąpień wspólnie z Historycznym Zwierzyńcem Barcelońskim (Bestiari Històric de Barcelona). Drugi, do którego muzykę skomponował Joan Gómez, jest tańczony podczas korowodów i festynów ludowych oraz tych wystąpień, w których koniki występują samodzielnie (bez udziału innych figur  zwierzyńca).

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: