ZabytkiZwiedzanie

Brama Seklerska w Tarnowie

Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego to prezent dla Tarnowa od węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy. Brama wiążę się z bitwą pod Ostrołęką, w czasie Powstania Listopadowego, w której walczył generał Józef Bem.

Brama została przekzana Tarnowowi w roku 2001, w 170 rocznicę bitwy pod Ostrołęką. To podczas niej natarcie Rosjan powstrzymał śmiały atak 4 baterii artylerii lekkokonnej generała Józefa Bema.

Seklerzy i ich bramy

Brama Seklerska to dzieło Seklerów, ludu węgierskiego zamieszkującego tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat. Ich rola jest bardzo ważna dla historii i życia intelektualnego Węgrów.

Rzeźbione bramy seklerskie stanowią ucieleśnienie osobliwej ludowej świadomości. Wyrabiano je przeważnie z różnych rodzajów drzewa dębowego dobrej jakości, rzadziej z drzewa sosnowego. Bramy w swojej strukturze konstrukcyjnej noszą cechy techniki budowlanej, europejskiego ciesielstwa, podczas gdy układy ornamentów, rzeźbionych motywów kwiatów, wąsów i różnych symboli są odbiciami innego świata i mają źródło w rzeczywistości sprzed podboju owego terytorium przez przybyłych ze wschodu Madziarów. Spośród budowanych przed wiekami na wielkich obszarach Europy bram, najładniejsze, konstrukcyjnie najbardziej imponujące okazy w największej liczbie zachowały się w Siedmiogrodzie.

Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy. Stoi ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. To chcą wyrażać wyryte na łukach bram napisy: „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”.

Ciekawostki

Sándor Petőfi był poetą węgierskim, ideowym przywódcą młodzieży budapeszteńskiej i uczestnikiem powstania węgierskiego. Zginął jako adiutant generała Józefa Bema w bitwie pod Segesvárem.

 

Podobne wpisy

Mogielica

Łukasz Kurbiel

Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Wolbromiu

Łukasz Kurbiel

Wysowa-Zdrój

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej