Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 06 maja 2014, 20:09:11
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie to trzynawowa trójprzęsłowa bazylika gotycka z XIV/XV w. z fragmentami romańskimi z  XIII w., przebudowana w stylu późnobarokowym w drugiej połowie XVIII w. Znajduje się w niej kaplica Grobu Bożego będąca kopią Grobu Pańskiego z Jerozolimy. W 1996 r. uzyskała od Jana Pawła II tytuł Bazyliki mniejszej.

Kościół i klasztor bożogrobców ufundował w 1163 r. Jaksa z rodu Gryfitów. "Klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie reprezentantem idei i kultu Grobu Bożego. Był nie tylko najstarszym i najznakomitszym, ale także najbogatszym ze wszystkich klasztorów tego zakonu w Europie. Szczególnego znaczenia klasztor miechowski nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców, można go było wtedy uważać za głowę wszystkich placówek nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Hiszpanii, Neapolu, Anglii, Węgrzech, Czechach i innych krajach."

Stojący dzis nieopodal rynku kościół zbudowano w latach 1233-1293. Następnie w latach 1394 - 1410 i w XVIII w. został przebudowany. Jest  to Kościołem gotyckim z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym, konsekrowany został w 1802r. Do kolegiaty wchodzi się przez kruchtę znajdującą się przy południowej nawie. Jest to kwadratowy dwu kondygnacyjny budynek o ściętych narożnikach, nakryty płaską kopułą z obeliskiem na szczycie. Na zewnątrz kruchty we wnękach znajdują się dwie rzeźby: Ofiarowanie z XVII wieku oraz późno barokowa św. Jadwiga Śląska. Na wysokich cokołach stoją rzeźby: św. Piotr, św. Paweł oraz postacie dwóch aniołów. Kościół ma trzynawowy koprus w stylu bazylikowym i wieloboczne zamknięte prezbiterium. Nawa główna kościoła ma 50 metrów i jest wysoka na 25 m.Przy prezbiterium od północy i południa w przedłużeniu naw bocznych ustyułowano kaplice Ukrzyżowania i M.B. Częstochowskiej. W prezbiterium Bazyliki widnieje portret Makariusza, biskupa Jerozolimy z IV wieku, inicjatora budowy. Nawa główna otwarta do naw bocznych arkadami filarowymi. Ołtarz główny zbudowany jest w stylu rokokowo-klasycystycznym ołtarze boczne są rokokowe.

W nawie bocznej północnej od zachodu zlokalizowano wejście do krużganków otaczających z czterech stron kaplicę Grobu Pańskiego, skąd pochodzi nazwa Bazyliki. Niewielka, prawie kwadratowa kaplica, przykryta kopułą zbudowana została w XVI w. na linii wschód-zachód, tak jak grób w Jerozolimie. Gób odpowiada opisowi biblijnemu: łoże grobowe znajduje się po prawej stronie, niewielkie wnętrze grobu pomieścić może pięć osób i prowadzi do niego bardzo małe wejście, które można zasunąć dużym kamieniem. Wymiary wewnętrzne są bardzo zbliżone lub identyczne w stosunku do pierwowzoru z Jerozolimy. Grób ma formę prostokątnego budynku o dwóch kondygnacjach rozczłonkowanych pilastrami i kolumnami. Górna część robu została wykonana wykonana z drewna. Znajdujący się tam obraz Złożenia do grobu jest barokowy. 

Kopia Grobu Bożego 

Nieopodal, w krużgankach znajduje się kaplica z kopią i historia Całunu Turyńskiego. 

W latach 1973 - 1980 prowadzone były w kościele prace remontowe i konserwatorskie, organy odnawiano w 1991 r. kolejne prace przeprowadzono nie dawno i zakończyły się w 2011 r.

Przy kościele znajduje się klasztor. Pierwszy został zbudowany w 2 połowie XII w. a nstępnie przebudowywany w latach 1384 - 1423, w 1 połowie XVI w. i w XVII w. Kompleks budynków klasztornych jest zgrupowany dookoła prostokątnego wirydarza, dawniej o dwóch kondygnacjach, obecnie z wyjątkiem skrzydła północnego jest trójkondygnacyjny. Na parterze dookoła wirydarza znajdują się krużganki gotycko-renesansowe. Na północny wschód od kościoła położony jest dawny dom generała zakonu, tzw. zamek zbudowany w stylu poźno barokowym w 2 połowie XVIII w.  Od kasaty klasztoru w 1819 r. do 1996 r. znjadowała się tu plebania.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kurbiel

Źródła: http://parafia-miechow.org, Wikimedia Commons

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: