Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 23 października 2012, 5:10:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Gdzie spać? » Schroniska górskie » Bacówka nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej - na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry.

Dotrzeć tu można zarówno szlakami od Jaworzyny Krynickiej i Runka, Wierchomli, Szczawnika, Żegiestowa, Piwnicznej, Rytra i Hali Łabowskiej oraz widokowym grzbietem od górnej stacji wyciągu krzesełkowego z Wierchomli, drogą leśną z Wierchomli, drogą biegnącą doliną potoku ze Szczawnika.

Jest to drewniany budynek, z obszerną salą kominkowa i werandą. Posiada 40 miejsc noclegowych. Schronisko oferuje: noclegi w pokojach 2-4-osobowych usytuowanych na piętrze budynku, noclegi w tzw. fińskim domku obok schroniska, możliwość rozbicia namiotu, a w razie braku miejsc także noclegi na tzw. glebie. Sanitariaty znajdują się na dolnej kondygnacji. W schroniskowej kuchni kupić można śniadania i posiłki obiadowe, desery oraz ciepłe i zimne napoje. Schronisko leży na Baranim Szlaku obiektów serwujących tradycyjne potrawy pasterskie – sery i baraninę.

 

Noclegi:

W pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. 

Pokoje znajdują się na pierwszym piętrze. Z każdego z nich roztacza się widok na bliższą lub dalszą okolicę. Z większości podziwiać można panoramę Tatr.

Fiński (Zielony) Domek przeznaczony na kilkudniowe pobyty dla rodzin i grup ceniących spokój i kameralność. Wiosną 2012 zakończono prace zmierzające do podniesienia standardu. Każdy z segmentów w domku wyposażony jest w węzeł sanitarny oraz piec lub kominek.

 

Cennik:

Pokój w schronisku 2 osobowy: 35 zł / osoba / noc
Pokój w schronisku 3 i 4 osobowy: 30 zł / osoba / noc
Gleba (w sytuacji braku miejsc w pokojach): 15 zł / osoba / noc
Moskałówka25 zł (latem) / osoba / noc
Namiot9 zł / osoba

Szczegołowy cennik Fińskiego domku -> cennik 

 

Do dyspozycji turystów jest:

 • - sala kominkowa
 • - widokowa
 • - weranda
 • - sauna
 • - narciarnia
 • - suszarnia
 • - punkt narzędziowy do prostych napraw rowerów
 • - W sąsiednim budynku dostępne są kuchnia turystyczna i garaż dla rowerów

 

Wyżywienie:

Kuchnia działa w godz. 8-20. W ofercie znajdują się śniadania i posiłki obiadowe, desery oraz piwo, zimne i ciepłe napoje – w tym słynna korzenna „herbata z bacówki”. Posiłki przyrządzane są na miejscu w większości zgodnie z domowymi recepturami. Specjalnością schroniska są kugel z gulaszem, szarlotka, grzane wino i piwo, tradycyjne nalewki. Dla turystów indywidualnych i grup istnieje możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, na życzenie wegetariańskiego.

 

Informacje dodatkowe:

 • - imprezy cykliczne: Festiwal nalewek, Jędrzejowki(Andrzejki), Wigilia Muzyczna, Wigilia i Boże Narodzenie, Sylwester 
 • - imprezy okolicznościowe (spotkania przy grzanym winie, biesiady, kuligi, pieczenie barana oraz wesela w stylu plenerowym).
 • - na potrzeby firm i szkół oferowane są pobyty integracyjne.
 • - zwierzęta domowe mile widziane

 Dojście do schroniska:

Z Krynicy, Muszyny, Złockiego, Szczawnika – dojazd do końca asfaltu i parkingu w Szczawniku (na wysokości dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Szczawniku) samochodem lub prywatnym busem lub autobusem PKS.

szlak czerwonyOd parkingu w Szczawniku spacer łagodną drogą leśną ok. 6 kmz pięknymi widokami na strumyki i wodospady. Uwaga: po ok. 5,5 km na rozwidleniu dróg przechodzimy w lewo przez mostek i dalej pod górę ok. 500 m do bacówki. Skręt oznaczony jest drogowskazem. Drogą prowadzą znaki niebieskiego szlaku rowerowego. Polecamy tą drogę zarówno jako trasę spacerową, jak i jako trasę dojścia z bagażami.

szlak czerwonySzlakiem żółtym (1.45 godz.) na Jaworzynkę i dalej od kapliczki w prawo – grzbietem za znakami niebieskimi (0.45 godz.) do schroniska.

szlak czerwonyKolejką krzesełkową ze Szczawnika na zbocza Jaworzynki 
i dalej kawałek łagodnym zboczem do góry za znakami żółtymi lub wzdłuż wyciągu orczykowego do kapliczki na Jaworzynce. Od kapliczki w prawo – widokowym grzbietem za znakami niebieskimi (0.45 godz.) do schroniska.

 


Pieszo z Wierchomli Małej

Do Wierchomli Małej kursują prywatne busy i autobusy PKS z Nowego Sącza przez Stary Sącz, Piwniczną Zdrój i Wierchomlę Wielką. Do Wierchomli Wielkiej można również dojechać pociągiem z Muszyny lub Nowego Sącza i dalej busem lub autobusem do Wierchomli Małej. Samochód można zostawić na parkingu w pobliżu stacji narciarskiej.

szlak czerwonyWyciągiem krzesełkowym ze stacji narciarskiej Wierchomla.Z górnej stacji kierujemy się w lewo zgodnie z oznakowaniem schroniska za znakami niebieskiego szlaku ok. 25 min. widokowym grzbietem bez większych podejść.

szlak czerwonyCzarnym szlakiem (około 1 godzina spacerku). Najszybsza droga z Wierchomli. Należy jednak zwracać uwagę na znaki na drzewach ponieważ ścieżka jest chwilami kręta.

szlak czerwonySpychaczówką (ok. 5 km) – leśną drogą łagodnie prowadzącą do samego schroniska. Około 300 m poniżej hotelu SPA w Wierchomli Małej, skręcamy w lewo w szeroką drogę oznaczoną tabliczką schroniska. Szeroka droga prowadzi wprost do schroniska. Dla amatorów nocnych przemarszów polecamy ten wariant (droga b. łatwa orientacyjnie).

 

Panorama Tatr ze schroniska:

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Adres korespondencyjny: Bacówka PTTK nad Wierchomlą skr. poczt. 22 33-350 Piwniczna

Telefon: 502 458 518

www: http://www.wierchomla.pttk.pl/

E-mail: wierchomla.pttk@gmail.com

 

 Zobacz jeszcze na: