Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 28 czerwca 2012, 12:37:56
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » 22 edycja Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej

22 edycja Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej

Od 29 czerwca do 8 lipca będzie się odbywała 22 edycja Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej

Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej to jeden z najważniejszych małopolskich jak i polskich festiwali. Jest jedynym na świecie wydarzeniem, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską.

Festiwal posiada wieloletnią tradycję - I Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się w maju 1988 roku w krakowskim kinie Mikro. Był to swego rodzaju manifest duchowej niezależności i szacunku dla wszystkich pokoleń, które przez wieki tworzyły wielokulturową, tolerancyjną Polskę. Sukces tego wydarzenia uświadomił z jednej strony wielką potrzebę mówienia o tysiącletniej obecności Żydów w Polsce, z drugiej – pokazał, jak ogromna była niewiedza i nieświadomość, jak wiele obciążeń i wzajemnych stereotypów funkcjonowało w polskim społeczeństwie. Dlatego też stosunkowo szybko, z formuły prezentacji sztuki żydowskiej Festiwal przekształcił się w proces odzyskiwania i budowania na nowo wzajemnej, polsko – żydowskiej świadomości historycznej, kulturowej, duchowej.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z głównych niekomercyjnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i jednym z niewielu polskich wydarzeń kulturalnych znanych i rozpoznawalnych na całym świecie – jest już wyrobioną polską marką w świecie, kojarzoną jako wydarzenie wysokiej klasy artystycznej zarówno przez publiczność, jak też artystów, wykładowców i instruktorów, którzy zabiegają o możliwość zaprezentowania się w Krakowie.

 

Na program każdej edycji Festiwalu składa się ponad 200 wydarzeń:

- koncertów i różnorodnych wydarzeń muzycznych

– od JazzKlez Sessions po DJ-party

- spektakle teatralne

- wystawy

- seminaria, wykłady i dyskusje

- promocje książek

- warsztaty

- zwiedzania i wycieczki

- projekcje filmów

- ceremonie religijne

 

Największym wydarzeniem jest Szalom na Szerokiej – 7-godzinny koncert na słynnej ulicy w sercu Kazimierza, gromadzący około 15-tysieczną publiczność i dziesiątki muzyków z całego świata, nazywany żydowskim Woodstock. Dla wielu osób koncert ten to kwintesencja Festiwalu – jego spontaniczności, otwartości, różnorodności, prawdziwej wspólnoty i szacunku, a przy tym wszystkim – doskonałej, nieskrępowanej zabawy służącej dobrej sprawie.

 

Szczegółowy program 22 Festiwalu Kultury Żydowskiej

 

Organizatorem Festiwalu jest organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, kierowana od samego początku przez Janusza Makucha, co pozwala zachować spójną, konsekwentną linię programową. Przy realizacji Festiwalu pracuje łącznie 15 osób oraz liczna grupa wolontariuszy. 

 

Więcej informacji o festiwalu 

 

 

 

Źródło: Materiały prasowe http://www.jewishfestival.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: